2020. május 6., szerda

Ének


Kedves Tanítványaim!


Csütörtökön a ZOOM-on találkozunk!




Meeting ID: 723 0612 2964
Password: 0nWgDS


A mai órán Liszt Ferenc leghíresebb rapszódiáját, a II. Magyar rapszódiát fogjátok közelebbről megismerni.


Az órára való hangolódás





Remélem tetszett mindenkinek ez a videó, tisztázzuk is gyorsan, hogy mit is jelent a rapszódia szó.

rapszódia: laza szerkezetű, csapongó hangulatú, fantáziaszerű hangszeres kompozíció, amely leggyakrabban népi motívumokra épül.

Ezt kérlek, írjátok le a füzetetekbe, mint fogalom.

“… ezek a rapszódiák… a maguk nemében tökéletes alkotások. Azt az anyagot, amit Liszt bennük felhasznál, nem lehetne szebben, jobban, nagyobb művészettel feldolgozni. Hogy ez az anyag nem mindig értékes, az megint más lapra tartozik.” – így nyilatkozott Bartók Béla Liszt Magyar Rapszódiák sorozatáról, ami végső formájában 19 eredeti témára komponált zongoradarabból áll. A művekhez Liszt a XIX. században közismert magyar népies műdalokat, csárdásdallamokat használt fel, javarészt lassú-gyors részek váltakoznak bennük, a verbunkosokhoz hasonlóan. Néhány rapszódiának zenekari változata is van.
A sorozat világhírűvé tette a magyar népies dallamokat, s az egyik legismertebb a 2. magyar rapszódia.


A II. Magyar rapszódia történelmi háttere




Száznyolcvan éve, 1838 tavaszán zajlott le minden idők legnagyobb pusztítását végző pesti árvíz, ami nemcsak a magyarországi folyamszabályozás elégtelenségét hozta felszínre, hanem a Liszt Ferencben szunnyadó magyar hazafit is.

A zongorista Liszt Ferenc éppen Velencében pihent, véletlenül értesült a katasztrófáról, otthagyott csapot-papot, még Marie d’Agoult grófnét is, és sietve Bécsbe utazott, hogy ott jótékonysági hangversenyeket adjon az árvízkárosultak javára.


„Liszt éppen reggeli kávéját fogyasztotta a Szent Márk téri Florian kávéházban, amikor megakadt a szeme egy német újságon, amely beszámolt a katasztrófáról. Pestet és magyar hazáját 1823-ban, tizenegy esztendősen látta utoljára, s most megrohanták gyermekkori emlékei. Bécsbe sietett, április közepén érkezett oda és azonnal jótékonysági koncertsorozatot adott az áldozatok javára. […] Április 18. és május 25. között Liszt nyolc koncertet adott, mellyel összesen 24 000 aranyforintot gyűjtött össze, ez volt a legnagyobb magánkézből származó adomány, amelyet a magyarok az árvízkárosultak javára kaptak. […] Magyarország, és egyedül Magyarország volt az ok, amiért Liszt Bécsbe ment. 1838 májusában írt, néhány önvallomásszerű sorban elmondja, mennyire megrázta a katasztrófa: felébresztette benne a haza eszméjét, s visszaadta számára a nemzeti öntudat érzését.”



Házi feladat:
Nyissátok meg ezt a learningapps-es feladatot, majd hallgassátok meg a benne levő videót, és oldjátok meg a hozzáfűződő feladatot. Az elkészített házi feladatokat fényképezzétek le, és legkésőbb szerda délután 4 óráig küldjétek el a tanulo9876@gmail.com e-mail címemre.






Jó zenehallgatás, videó nézést és munkát kívánok Mindenkinek! J

















Üdv, Mariann néni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése